Dzisiaj jest: 20 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Leon, Ludmiła, Eustachy

Myśliwce będą strzelać laserami

Pociski czy rakiety stają się przeżytkiem. Już wkrótce samoloty myśliwskie mają strzelać do przeciwników z działek laserowych. Umowa rodem z „Gwiezdnych Wojen” podpisana.

details-images

Koncern Lockheed Martin podpisał kontrakt o wartości 26,3 mln dolarów z amerykańskim Laboratorium Badawczym Sił Powietrznych (ARLF) na opracowanie i stworzenie wysokoenergetycznego lasera bojowego opartego na technologiach światłowodowych.

Prace nad laserami światłowodowymi trwają od kilku lat. Już w 2009 r. Northrop-Gumman zaprezentował taki laser o mocy 100 kW. Ograniczenia technologiczne sprawiały, że urządzeń takich nie można było zaaranżować dla wojska, choć sprawdzały się w przemyśle. 

Teraz jednak udoskonalono technikę wavelength-division multiplexing (WDM), która jest powszechnie używana w optycznych sieciach telekomunikacyjnych. Eksperci z Lockeheed Martin opracowali jej „wysokoenergetyczną”, dzięki której udało się stworzyć laser o mocy 30 kW. Emituje on światło pochodzące z ok. 100 światłowodów i zużywa nawet połowę mniej mocy niż dotychczasowe lasery elektryczne. 

Amerykańska armia otrzymała już do testów 60-kilowatową wersję lasera nowej generacji, z którego można uzyskać promienie zdolne do zniszczenia odległego celu.

Inżynierów czekają kolejne wyzwania. – Musimy poradzić sobie z umieszczeniem lasera w samolocie z uwzględnieniem takich rzeczy, jak środek ciężkości. Teraz największym wyzwaniem jest zmieszczenie urządzenia w ograniczonej przestrzeni oraz uodpornienie go na takie czynniki jak wibracje, temperatury i przeciążenia panujące w taktycznym myśliwcu – tłumaczy Rob Afzal z koncernu Lockheed Martin.

kopalniawiedzy.pl, tvp.info