Dzisiaj jest: 14 Grudzień 2017    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Rosyjska mafia wkracza do Polski. Wracają lata 90-te ?

Według działającego w Olsztynie Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwamiasto zaczyna być sondowane przez przestępców z Kaliningradu, którzy nachodzili już kilku miejscowych przedsiębiorców.

details-images
Policja nie potwierdza tych informacji, ale prosi o zgłaszanie jej tego typu sytuacji.

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa powstało w 2001 roku jako organizacja społeczna, której celem statutowym jest poprawa bezpieczeństwa. Na wstępie działania skupiały się na powstrzymaniu fali uprowadzeń dla okupu i wymuszeń rozbójniczych, do jakich dochodziło w Olsztynie i okolicach.

Teraz szefowie Stowarzyszenia Tobiasz Niemiro i Jerzy Samociuk na zorganizowanej w Olsztynie w poniedziałek konferencji prasowej apelują do przedsiębiorców z woj. warmińsko-mazurskiego, by ci nie bali się zgłaszać prób zastraszeń, czy „dziwnych wizyt mówiących po rosyjsku osiłków”. Prosili, aby informować o nich Stowarzyszenie lub policję czy prokuraturę, które – jak podkreślali – działają „dyskretnie i bardzo profesjonalnie”.

„Wiemy o kilku takich wizytach. Dotyczyły one osób z branży budowlanej z Olsztyna i okolic. Panowie zgłaszali się do tych przedsiębiorców w celu odzyskania realnego długu, ale robili to w sposób nielegalny. Dawali np. tydzień na zwrot należności, sugerowali, że wiedzą, jakim autobusem podróżuje żona, w której szkole uczy się dziecko przedsiębiorcy” – powiedział Samociuk.

Niemiro dodał, że dotarły do niego wiarygodne informacje o tym, że w lipcu w jednym z olsztyńskich hoteli doszło do spotkania rosyjskich przestępców z Kaliningradu. „Wiemy, że było to spotkanie związane z przestępczym działaniem tych ludzi. Nie byli tu na wakacjach, nie mieli ze sobą osób towarzyszących” – powiedział Niemiro. Dodał, że przekazuje tego rodzaju informacje publicznie, gdyż chce uniknąć powtórki z lat 90., gdy policja i opinia publiczna lekceważyły tego rodzaju sygnały, w rezultacie czego w mieście dochodziło do wymuszeń, a w końcu – serii porwań przedsiębiorców. Na fali tych porwań właśnie powstało wówczas kierowane dziś przez Niemiro Stowarzyszenie.

Zdaniem Niemiro wizyty rosyjskich przestępców w Olsztynie pośrednio wiążą się z tym, że coraz więcej Rosjan w ramach małego ruchu granicznego przyjeżdża do Polski na zakupy. „Wiadomo, że za tymi obywatelami, którzy są dla nas miłymi i ważnymi klientami podąża też półświatek” – ocenił Niemiro. W jego ocenie drugim powodem tych wizyt może być to, że w ostatnim czasie przedterminowopowychodzili z zakładów karnych dawni bossowie olsztyńskiego półświatka.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej policji Anna Fic, odnosząc się do przekazanych przez działaczy Stowarzyszenia informacji, powiedziała PAP, że przestępczość w regionie nie wzrasta i dodała, że w ubiegłym roku obywatele Rosji byli podejrzanymi w 17 niewielkiej wagi sprawach, natomiast w tym roku – w 10. Dodała jednak apel, by „każdy, kogo taka sytuacja spotkała, zgłosił się na policję”.

Jednocześnie rzeczniczka policji przyznała, że w ubiegłym roku olsztyńscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o próbę wymuszenia należności od przedsiębiorcy z branży budowlanej. „Sprawca został tymczasowo aresztowany. Policjanci, prowadząc tego typu postępowania, sprawdzają wiele okoliczności, w tym ewentualne powiązania podejrzanego, jego środowisko. W tym wypadku niema mowy o łączeniu tej sprawy z działalnością przywoływanej podczas konferencji mafii rosyjskiej” – zastrzegła jednak Fic.

Zarówno Niemiro, jak i Samociuk kilkakrotnie podkreślali, że zorganizowali konferencję po to, by pokazać, że przedsiębiorcy nie powinni się bać i dawać zastraszyć. „Czasy się zmieniły, policja, CBŚ działają dziś naprawdę profesjonalnie, nie wolno poddawać się naciskom przestępców” – apelowali.

Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa oprócz pomocy olsztyńskim przedsiębiorcom w walce z porywaczami aktywnie uczestniczyło m.in. w prowadzonym przez sąd w Płocku procesie porywaczy i zabójców Krzysztofa Olewnika.

Film: Konferencja Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa:

Hania Archangielska

 / PAP/pl.wolnosci