Kanthak pytany w Telewizji Republika, o te projekty powiedział, że nie ma wątpliwości co do tego, że są zgodne z konstytucją. Na uwagę, że zdaniem opozycji propozycja wyboru członków do KRS jest niezgodna z konstytucją rzecznik resortu sprawiedliwości stwierdził, że nie widzi tam nic niekonstytucyjnego.

- Nie mam wątpliwości, że wbrew temu co mówi opozycja, projekty ustaw o SN i KRS są zgodne z konstytucją - ocenił w piątek rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Kanthak.

Na pytanie, o krytykę propozycji utworzenia Skargi Nadzwyczajnej Kanthak zwrócił uwagę, że ta konkretna propozycja również została opisana w programie PiS z 2014 roku.

- Przed rozpoczęciem programu dzisiejszego sięgnąłem do programu PiS z 2014 roku i tam jest jak byk napisane, że przewiduje się wprowadzenie tego typu środka. PO jest znana z tego, że nie spełnia obietnic wyborczych. My mamy zupełnie inne podejście i to widać od początku przejęcia przez Zjednoczoną Prawicę władzy, że PiS konsekwentnie realizuje krok po kroku swoje założenia wyborcze i to dotyczy również wymiaru sprawiedliwości – mówił rzecznik resortu sprawiedliwości.

Co ciekawe Jan Kanthak zauważył, że jeszcze w 2007 roku PO składała bardzo podobne propozycje jeśli chodzi o KRS i Izbę Dyscyplinarną.