Dzisiaj jest: 23 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Zanim będziecie nas oceniać, spójrzcie w lustro

Zanim będziecie nas oceniać, spójrzcie w lustro i zapytajcie siebie, jak sądownictwo wygląda u was. Co z Holandią, co z panem Timmermansem? Czy tam jest Trybunał Konstytucyjny?

details-images

– pytał członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poseł PiS Dominik Tarczyński podczas debaty o praworządności w Polsce.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce. Wezwało w niej pięć krajów do podjęcia działań w kierunku przywrócenia rządów prawa. 

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 42 członków zgromadzenia, przeciwko było dziewięciu. Rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej, przeciwko byli posłowie PiS i Kukiz'15.

W debacie wypowiedział się m.in. poseł Dominik Tarczyński (PiS). Skrytykował członków Zgromadzenia Parlamentarnego za niewielkie zainteresowanie debatą. 

– Chciałbym poprosić drogich kolegów, żeby rozejrzeli się wokół siebie. Jak wielu jest dziś obecnych w tej izbie? Jesteśmy tu, by dyskutować o najważniejszych, fundamentalnych prawach i wartościach. Jak wielu członków niemieckiej delegacji jest obecnych? Możecie podnieść ręce? Żaden – mówił Tarczyński.


– Gdzie jest reszta, jeśli sprawa praworządności jest tak ważna? (...) Powinniście tu być – mówił polski poseł, podkreślając, że najliczniej na spotkaniu obecna jest polska delegacja.

Dodał, że jest ona tak liczna, ponieważ jest otwarta na debatę. – Jesteśmy otwarci na dyskusję, ale nie traktujcie nas jak dzieci. (...) Zanim będziecie nas oceniać, spójrzcie w lustro i zapytajcie siebie, jak sądownictwo wygląda u was. Co z Holandią, co z panem Timmermansem? Czy tam jest Trybunał Konstytucyjny? Nie ma go, jednak Polska jest wytykana palcami za łamanie konstytucji, jak mówią – podkreślał.

Zobacz VIDEO na youtube link niżej

https://www.youtube.com/watch?v=KjKE9H8TH2A

PAP, TVO.info