Dzisiaj jest: 23 Luty 2018    |    Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Jarosław Kaczyński: Aby wygrywać kolejne wybory, trzeba być razem

Musimy dopełnić warunek niezrealizowany po 1989, 1990 roku: zbudować sprawne, silne państwo. To długa droga – powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński,

details-images

goszcząc na konwencji Solidarnej Polski. – Aby wygrywać kolejne wybory, trzeba być razem – podkreślił. – Cieszę się niezmiernie z tego, że Solidarna Polska jest częścią obozu wielkiej zmiany – mówił lider SP Zbigniew Ziobro. – Prezes Jarosław Kaczyński jest gwarantem jedności obozu Zjednoczonej Prawicy – dodał.

Tematem sobotniej konwencji Solidarnej Polski, która odbywa się w Warszawie, są m.in. zmiany w wymiarze sprawiedliwości oraz prezentacja reform wdrożonych w czasie dwóch lat rządów Zjednoczonej Prawicy.

– Musimy być razem i to razem musi oznaczać także to, że się wzajemnie akceptujemy, a może nawet lubimy. To jest bardzo ważne w tej wspólnej drodze ku naprawie Rzeczypospolitej. W 2015 roku rozpoczął się czas nowy w historii naszego kraju. Naszym zadaniem jest to, żeby ten czas trwał i przyniósł zmianę rzeczywistą – mówił podczas konwencji Kaczyński. Jak dodał, jest to „ogromne i niezmiernie trudne przedsięwzięcie”. – Niestety, III RP przyniosła ogromną ilość różnego rodzaju nadużyć i patologii 

„Jesteśmy na dobrej drodze” 

Prezes PiS przekonywał podczas wystąpienia o potrzebie tworzenia państwa „silnego wobec silnych, ale pomocnego i spolegliwego wobec słabych”. Wskazywał, że takie państwo – oprócz wymiaru sprawiedliwości – ma także wiele innych zadań. – I tutaj ta budowa jest ciągle w trakcie albo w ogóle jest przed nami, bo niektórych spraw jeszcze nie zdołaliśmy podjąć – zaznaczył szef PiS. 

Przyznał, że są na tej drodze trudności. – Mamy te, co do których można było przewidzieć, że one wystąpią, no i mamy także te niespodziewane – powiedział. – Wczoraj odbyłem spotkanie, o którym być może państwo słyszeli. Sądzę, że tu jesteśmy też na dobrej drodze do tego, żeby to przełamać – dodał lider PiS, nawiązując do swego piątkowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą na temat reformy Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. 

Szef PiS dziękował Ziobrze za to, że „bardzo wiele robi” na drodze budowy „sprawnego, silnego, choć skomprymowanego co do swoich funkcji państwa”. – Robił bardzo wiele, chociaż tak może bardziej młodzieńczo, przed przeszło 10 laty, w tym dawnym rządzie – bo to też przecież była próba, choć nieudana – i robi to naprawdę znakomicie dzisiaj. Znakomicie działa, znakomicie prowadzi wielką część tego zadania, o którym tutaj mówię – podkreślał Kaczyński. Sala nagrodziła te słowa oklaskami.

Zbigniew Ziobro: SP częścią obozu wielkiej zmiany 

– Bardzo dziękuje panie prezesie, że jest pan dzisiaj z nami. Nie tylko dlatego, że jest pan architektem tego dziejowego, historycznego zwycięstwa „dobrej zmiany”+, obozu patriotycznego. Zwycięstwa podwójnego, bo przecież po pierwsze prezydenckiego, a później parlamentarnego – odpowiedział mu Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski. 

– To co niezwykle ważne w polityce, o czym my Polacy zwłaszcza doświadczeni latami różnych perypetii i rządów, złych zmian w naszym kraju, zwłaszcza my, ludzie prawicy o tym wiemy, że jedność jest niezwykle ważna. I to właśnie pan, biorąc pod uwagę ten różnorodny, składający się z różnych podmiotów, różnych ludzi mających czasami różne wartości, punkty widzenia obóz, pan jest gwarantem jego jedności – zaznaczył. 

Minister sprawiedliwości podkreślił, że dwa lata temu jego formacja – Solidarna Polska – zdecydowała się połączyć z PiS i Polską Razem, tworząc Zjednoczoną Prawicę, by „dać nadzieję Polakom na lepsze życie”. Przypomniał, że 16 listopada minie połowa kadencji rządu.

– To był sukces. Oczywiście wiele jeszcze pozostało nam do zrobienia, wiele jeszcze zapewne moglibyśmy zrobić lepiej, ale z całą pewnością możemy powiedzieć już dziś z perspektywy tego czasu, jako politycy Zjednoczonej Prawicy, że mamy powody, żeby dzielić się też sukcesem

– Cieszę się niezmiernie z tego, że Solidarna Polska jest częścią tego obozu wielkiej zmiany, tej ciężkiej pracy, którą wspólnie podjęliśmy w imię wartości i idei, które nas łączą – mówił Ziobro podczas konwencji SP. Wśród sukcesów rządu Ziobro wymienił m.in. program 500 Plus, podniesienie płacy minimalnej, spadek poziomu bezrobocia, zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu ściągalności podatku VAT. 

– Przywrócenie sytuacji, w której minister sprawiedliwości jest prokuratorem generalnym jest naturalną koleją rzeczy; to pokazuje, że my liczymy się z demokracją, liczymy się z oceną ludzi – dodał.

Ręka wyciągnięta do współpracy 

Nawiązując do ostatniego wywiadu, którego prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił „Gazecie Polskiej”, Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że „dziś mówi się wiele o relacjach czterdziestolatków”. 

– Chciałbym powiedzieć i tutaj zadeklarować, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby czterdziestokilkulatkowie mogli ze sobą dobrze współpracować i działać na rzecz Polski – podkreślił. 

– Jestem przekonany, że mogę nie tylko w swoim imieniu, ale wszystkich tu nas zebranych z Solidarnej Polski, wyciągnąć rękę do współpracy, do pana prezydenta i że uznamy, że nie osobiste sprawy, nie osobiste ambicje, ale Polska, nasza lojalność wobec wyborców, tego, co obiecywaliśmy, połączy nas we wspólnym wysiłku na rzecz dobrej zmiany, która leży na sercu nam wspólnie – dodał minister.

PAP, TVP.info