7 marca 2011 r. Las Kabacki w Warszawie. Spacerujący człowiek natrafia na makabryczne znalezisko: zwęglone ludzkie szczątki. Po badaniach genetycznych okazuje się, że jest to Jolanta Brzeska, poszukiwana od kilku dni działaczka społeczna walcząca z tzw. dziką reprywatyzacją. Prokuratura Regionalna w Gdańsku właśnie przedłużyła śledztwo w sprawie jej zabójstwa.

- Skala tego procederu każe pytać, na ile sieć powiązań oplotła urząd miasta stołecznego Warszawy. Mamy do czynienia z działalnością przestępczą, w której zatrzymano wysokich urzędników ratusza, bardzo znanych adwokatów. Skala tych działań, ale i sieć powiązań, funkcje mogą skłaniać ku mówieniu o mafii. Wolałbym się jednak skupić na faktach. Po odejściu Mariusza Kamińskiego z CBA, sprawa reprywatyzacji praktycznie umarła. Z raportu CBA wynikało, że prawie połowa przeanalizowanych procedur reprywatyzacyjnych zawierała bardzo poważne błędy. Do tej pory zatrzymano 18 osób, ale biorąc pod uwagę skale tych zjawisk, na pewno nie jest to koniec – mówił w programie „Koniec Systemu” rzecznik koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

Ponadto w rozmowie z Dorotą Kanią, rzecznik koordynatora służb specjalnych ujawnia, że była „pewna niepisana zasada”, zgodnie z którą „w tematach, które dotyczą polityki, CBA nie wykazuje gorliwości”.

- Tak było z reprywatyzacją. Wszyscy mieli świadomość, że dotyka ona Warszawy, gdzie rządzi bardzo ważna postać Platformy Obywatelskiej, więc nie było powodu, by tę sprawą się zajmować. Kluczowa była zmiana polityczna w Polsce i to, żeby nowe kierownictwo na nowo podeszło do tematu i zdjęło ze służb kagańce polityczne - powiedział Stanisław Żaryn.  

Odnosząc się z kolei do śmierci Jolanty Brzeskiej, Stanisław Żaryn wskazuje na szereg nieprawidłowości w toku śledztwa.

 - To jest śmierć, która budziła od początku bardzo wiele wątpliwości i pytań z czym mamy do czynienia. Oczywista nasuwała się hipoteza, że pani Jolanta Brzeska została zamordowana. Materiały, o których mówił minister Ziobro nie pozostawią złudzeń. Wiemy, że nie doszło do należytych oględzin miejsca znalezienia zwłok. Nie wprowadzono pewnych wątków, nie przesłuchiwano świadków. Mamy do czynienia z sytuacją, która nakazała wznowić to śledztwo i mieliśmy nadzieję, że śledczy będą mogli wrócić do pewnych dowodów i te błędy naprawić. Mamy świadomość, że służby w tamtym czasie swoją nieskutecznością przyzwoliły, by ten proceder trwał. Działania służb nabrały tempa dopiero po zmianach politycznych w 2015 roku - podkreślił Żaryn.


Materiał dotyczący śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej i warszawskiej reprywatyzacji ukazał się w programie „Koniec systemu”, który jest emitowany w każdy wtorek o godz. 21.30 na antenie Telewizji Republika – powtórki środa oraz niedziela. Odcinki tego programu można obejrzeć na stronie Telewizji Republika oraz na facebooku: Koniec systemu.

Więcej na ten temat również w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.

niezalezna.pl, Telewizja Republika